Pieniądze czynią cuda. Forsa jest w stanie nie tylko odmienić nasz system wartości. Może zrobić coś o wiele bardziej namacalnego. Tak, “namacalnego” to dobre słowo w tym konteście. Okazuje się, że pieniądze pozwalają zrzucić zbędne kilogramy. Zaskoczeni? Dowodzą tego najnowsze badania naukowców z kliniki w Mayo.
Okazuje się, że zrzucanie kilogramów jest skuteczniejsze, jeśli za postępy w odchudzaniu badani otrzymują gratyfikację pieniężną. Są wtedy bardziej zdeterminowani, obowiązkowi i – co najważniejsze – tracili wagę szybciej niż ci, którzy za udział w programie nie otrzymywali pieniędzy.
Badanie, o którym mowa, jest kolejnym potwierdzającym wpływ gratyfikacji finansowych na postępy w odchudzaniu. Poprzednie były jednak realizowane na miejszej grupie badawczej i w którszym okresie. Badanie kliniki w Mayo było przeprowadzone na grupie 100 osób i trwało 12 miesięcy. Wzięły w nim osoby z przedziału wiekowego 18-63 lata ze współczynnikiem BMI (body mass index) między 30 a 39,9 kg/m2. Powszechnie uznaje się, że współczynnik BMI na poziomie 30 i więcej, świadczy o otyłości.
Badanych podzielono na cztery grupy, spośród których dwie otrzymywały wynagrodzenie za postępny w odchudzaniu, a dwie pozostałe nie otrzymywały żadnych gratyfikacji finansowych.
Uczestnikom badania wyznaczono zadanie pozbywania się co miesiąc 2 kilogramów wagi, aż do osiągnięcia pożądanego, wcześniej określonego, ciężaru ciała. Badacze monitorowali postępy w odchudzaniu co miesiąc, przez prawie rok. Osobom z dwóch grup badawczych obiecano wypłatę 20 dolarów za osiągnięcie miesięcznego celu. Jeśli cel nie zostawał osiągnięty, badani musieli wpłacać 20 dolarów do specjalnego funduszu bonusowego. Na zakończenie badania, spośród osób, którym udawało się realizować miesięczne cele, wylosowano jedną, która otrzymała środki zgromadzone w funduszu bonusowym.
Aż 62% badanych z grup, którym płacono za osiągnięcie celu, osiągnęło ostateczny sukces. Odsetek ten w grupach, którym nie płacono, wyniósł tylko 26%! Średnia utrata wagi w pierwszych grupach wyniosła 4 kilogramów, zaś w grupie osób, którym nie płacono, tylko 1 kilogram.
Wniosek z badania jest prosty: gratyfikacja finansowa okazuje się bardzo skutecznym motywatorem odchudzania. Poprawia ona wymierne rezultaty kontroli nad masą ciała, utrzymywaniu reżymu, stosowanie się do założonych zasad.
Wyniki tego badania zostały przedstawione 9 marca 2013 na American College of Cardiology's 62nd Annual Scientific Session
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz