poniedziałek, 25 marca 2013

Odwracalna ewolucja?

clip_image001Badając małe zwierzątka o uroczej nazwie skórożarłoczki skryte - roztocza kurzu domowego odżywiające się naskórkiem fruwającym po naszych mieszkaniach, dwaj biologowie z Uniwersytetu w Michigan ogłosili, że udało im się znaleźć dowód na nieprawdziwość tzw. Prawa Dollo. Mówi ono, że ewolucja jest nieodwracalna - organizm nie może powrócić do formy swoich przodków.

Pavel Klimov i Barry O'Connor twierdzą, że badane przez nich roztocza uległy "odwróconej' ewolucji, przechodząc z pasożytniczego do wolnożyjącego trybu funkcjonowania. Te powszechnie znane organizmy wyewoluowały w ciągu milionów lat z wolno-żyjących do pasożytniczych, po czym powróciły do stanu wolno-żyjących.

Teoria mówiąca o organizmach powracających do stanu swoich przodków jest znana jako Prawo Dollo. Hipoteza postawiona przez belgijskiego paleontologa Luisa Dollo mówiła, iż "organizm nie może powrócić, nawet częściowo, do wcześniejszego stanu, w jakim pozostawali jego przodkowie". Mimo, iż biolodzy ewolucyjni nie byli zgodni co do tego, czy hipoteza ta ma podstawę teoretyczną, istniała ogólna zgoda co do nieodwracalności procesów ewolucyjnych.

"Wszystkie nasze badania zmierzają do konkluzji, iż skórożarłoczki skryte porzuciły pasożytnictwo na rzecz wolnego trybu życia, po czym dostosowały się do szeregu środowisk, w tym do środowiska ludzi" - twierdzą naukowcy z Wydziału Ekologii i Biologii Ewolucyjnej Uniwersytetu w Michigan.

Roztocza są częścią gromady pajęczaków, o których wiemy, że powodują u ludzi symptomy alergiczne, jednak wiedza na temat tych zwierząt jest raczej uboga, szczególnie z punktu widzenia biologii ewolucyjnej. Według Klimova i O'Connora, istnieją aż 62 hipotezy związane z tym, w jaki sposób wolno-żyjące współcześnie roztocza wyewoluowały z wolno-żyjących przodków bądź też z przodków-pasożytów. W celu zarysowania wyczerpującego obrazu ewolucji roztoczy, Klimov i O'Connor przetestowali wszystkie 62 hipotezy. Sekwencjonując DNA, tworząc szczegółowe drzewa filogenetyczne, przeprowadzając analizy statystyczne, udało się im zrekonstruować ewolucyjną historię roztoczy

Roztocze kurzu domowego pojawiają się w linii rozwojowej roztoczy pasożytniczych zwanych Psoroptidia, które nigdy nie opuszczają ciał swoich żywicieli - głównie ssaków i ptaków. Analiza wykazała, że wśród najbliższych przodków roztoczy kurzu domowego znajdują się roztocza skóry, takie jak pasożyty nużycowe zwierząt domowych, a także roztocza uszne psów i kotów.

"Okazało się to na tyle zaskakujące, że zdecydowaliśmy skontaktować się z innymi naukowcami badającymi roztocza, by uzyskać ich odpowiedź jeszcze przed wysłaniem naszego tekstu do publikacji" - piszą Klimov i O'Connor. "Pasożyty potrafią szybko wytworzyć wysoko zaawansowane mechanizmy eksploatacji żywiciela i w ten sposób stracić umiejętność funkcjonowania poza jego organizmem. (…) Doświadczają też one degradacji lub wręcz utraty wielu genów, ponieważ nie potrzebują ich w zasobnym środowisku żywiciela dostarczającego im zarówno przestrzeni życiowej, jak i pożywienia."

Badanie objęło próbki roztoczy z 19 krajów od Północnej i Południowej Ameryki, przez Europę, Afrykę, po Azję. Do badania zgromadzono około 700 gatunków roztoczy.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23417682

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz